Riley (20-22.7) over Walnut Creek
Fair Condition86 years old25 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Franklin |
| Location | 1.0s 3.7e Of Le Loup |
| Carries | Riley (20-22.7) |
| Crosses | Walnut Creek |
| Coordinates | 38.68098, -95.09162 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 42.0 ft (12.8 m) |
| Max Span | 38.7 ft (11.8 m) |
| Deck Width | 20.7 ft (6.3 m) |
| Deck Area | 80.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1940 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 25 (2010) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000301061704820 |