Virginia (20.7-23) over Walnut Creek
Fair Condition106 years old20 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Franklin |
| Location | 1.0s Of Wellsville |
| Carries | Virginia (20.7-23) |
| Crosses | Walnut Creek |
| Coordinates | 38.68831, -95.08498 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Arch - Deck |
| Total Length | 32.2 ft (9.8 m) |
| Max Span | 31.8 ft (9.7 m) |
| Deck Width | 25.6 ft (7.8 m) |
| Deck Area | 76.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1920 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 20 (2010) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is on the National Register of Historic Places |
| Structure Number | 000301063004803 |