Thomas (23-23.7) over Trib. To Rock Creek
Good Condition96 years old20 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Franklin |
| Location | 0.7e Of Wellsville |
| Carries | Thomas (23-23.7) |
| Crosses | Trib. To Rock Creek |
| Coordinates | 38.72403, -95.06215 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 31.2 ft (9.5 m) |
| Max Span | 9.8 ft (3 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 75.0 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1930 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 20 (2010) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000301063704760 |