Thomas (23-23.2) over Rock Creek
Fair Condition106 years old20 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Franklin |
| Location | N.e. Edge Of Wellsville |
| Carries | Thomas (23-23.2) |
| Crosses | Rock Creek |
| Coordinates | 38.72416, -95.07080 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 25.3 ft (7.7 m) |
| Max Span | 23.0 ft (7 m) |
| Deck Width | 17.4 ft (5.3 m) |
| Deck Area | 40.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1920 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 20 (2010) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000301063204760 |