Lilly Road over Lyon Creek
Good Condition33 years old45 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Geary |
| Location | 7.0s 3.0w Junction City |
| Carries | Lilly Road |
| Crosses | Lyon Creek |
| Coordinates | 38.91000, -96.91028 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 186.0 ft (56.7 m) |
| Max Span | 60.7 ft (18.5 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 447.9 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1993 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 45 (2004) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000310865904502 |