State Lake Road over Tributary Of Lyon Creek
Good Condition25 years old50 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Geary |
| Location | 7.0s 1.0w Junction City |
| Carries | State Lake Road |
| Crosses | Tributary Of Lyon Creek |
| Coordinates | 38.91361, -96.87333 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 44.0 ft (13.4 m) |
| Max Span | 14.1 ft (4.3 m) |
| Deck Width | 26.2 ft (8 m) |
| Deck Area | 107.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2001 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (2009) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000310871004502 |