Liberty Hall RD over Trib To Smoky Hill Rvr
Good Condition12 years old80 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Geary |
| Location | 3.0w Of Junction City |
| Carries | Liberty Hall RD |
| Crosses | Trib To Smoky Hill Rvr |
| Coordinates | 39.01583, -96.90722 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 30.5 ft (9.3 m) |
| Max Span | 9.2 ft (2.8 m) |
| Deck Width | 33.5 ft (10.2 m) |
| Deck Area | 94.9 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2014 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 80 (2014) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000310867204360 |