Easy Jack RD over Trib Of Smoky Hill River
Good Condition47 years old60 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Geary |
| Location | 1.0s 5.0w Junction City |
| Carries | Easy Jack RD |
| Crosses | Trib Of Smoky Hill River |
| Coordinates | 39.00139, -96.93944 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 32.2 ft (9.8 m) |
| Max Span | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Width | 27.2 ft (8.3 m) |
| Deck Area | 81.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1979 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 60 (2009) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000310863304380 |