Price Road South over US 60
Fair Condition49 years old10,653 vehicles/day
Location
| State | Arizona |
| County | Maricopa |
| Location | 4.42 Mi E Jct I 10 |
| Carries | Price Road South |
| Crosses | US 60 |
| Coordinates | 33.38540, -111.89240 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Box Beam - Single/Spread |
| Total Length | 227.0 ft (69.2 m) |
| Max Span | 111.9 ft (34.1 m) |
| Deck Width | 107.0 ft (32.6 m) |
| Deck Area | 2255.9 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1977 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 10,653 (2019) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 9 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 01791 |