SB L101 over US 60
Good Condition49 years old67,303 vehicles/day
Location
| State | Arizona |
| County | Maricopa |
| Location | 4.49 Mi E Jct I 10 |
| Carries | SB L101 |
| Crosses | US 60 |
| Coordinates | 33.38550, -111.89130 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Box Beam - Single/Spread |
| Total Length | 160.1 ft (48.8 m) |
| Max Span | 79.1 ft (24.1 m) |
| Deck Width | 111.5 ft (34 m) |
| Deck Area | 1659.2 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1977 (reconstructed 1993) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 67,303 (2022) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 5 |
| Lanes Under Bridge | 8 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 01792 |