Thomas Creek RD over Davis Creek
Fair Condition61 years old50 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Geary |
| Location | 4.0s 5.0e Junction City |
| Carries | Thomas Creek RD |
| Crosses | Davis Creek |
| Coordinates | 38.94778, -96.73778 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 106.0 ft (32.3 m) |
| Max Span | 39.7 ft (12.1 m) |
| Deck Width | 26.2 ft (8 m) |
| Deck Area | 258.4 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1965 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (2004) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000310885304445 |