Thomas Creek RD over Thomas Creek
Fair Condition86 years old50 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Geary |
| Location | 8.0s 5.0e Junction City |
| Carries | Thomas Creek RD |
| Crosses | Thomas Creek |
| Coordinates | 38.90167, -96.73315 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 43.3 ft (13.2 m) |
| Max Span | 40.4 ft (12.3 m) |
| Deck Width | 19.0 ft (5.8 m) |
| Deck Area | 76.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1940 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (2004) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 000310885504509 |