Ascher RD 12.6-l.7 over Clarks Creek
Good Condition3 years old50 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Geary |
| Location | 1.0n 5.0e Junction City |
| Carries | Ascher RD 12.6-l.7 |
| Crosses | Clarks Creek |
| Coordinates | 39.04917, -96.73222 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 119.8 ft (36.5 m) |
| Max Span | 115.8 ft (35.3 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 288.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2023 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (2019) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 125 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000310885704307 |