Tully Hill Rd. over Mcdowell Creek Trib.
Good Condition24 years old10 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Geary |
| Location | 1.0n 8.0e Of Grandview |
| Carries | Tully Hill Rd. |
| Crosses | Mcdowell Creek Trib. |
| Coordinates | 39.04413, -96.65413 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 24.9 ft (7.6 m) |
| Max Span | 11.8 ft (3.6 m) |
| Deck Width | 50.5 ft (15.4 m) |
| Deck Area | 117.0 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2002 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 10 (2004) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 125 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000310893804320 |