Pressee RD over Mcdowell Creek
Good Condition11 years old2 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Geary |
| Location | 2.0n 9.0e Junction City |
| Carries | Pressee RD |
| Crosses | Mcdowell Creek |
| Coordinates | 39.06994, -96.64786 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 45.9 ft (14 m) |
| Max Span | 44.9 ft (13.7 m) |
| Deck Width | 14.1 ft (4.3 m) |
| Deck Area | 60.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2015 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2 (2015) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 125 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000310895304282 |