22 Road over S Branch Hackberry Creek
Good Condition40 years old30 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Gove |
| Location | 1.5s 11.7w Of Gove |
| Carries | 22 Road |
| Crosses | S Branch Hackberry Creek |
| Coordinates | 38.94013, -100.70459 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 43.6 ft (13.3 m) |
| Max Span | 13.8 ft (4.2 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 113.0 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1986 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 30 (2020) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000320457004465 |