M Road over Trib To Plum Creek
Fair Condition88 years old30 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Gove |
| Location | 6.0s 11.3w Of Gove |
| Carries | M Road |
| Crosses | Trib To Plum Creek |
| Coordinates | 38.87366, -100.69781 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Culvert | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Masonry |
| Design | Culvert |
| Total Length | 47.9 ft (14.6 m) |
| Max Span | 11.8 ft (3.6 m) |
| Deck Width | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Area | 132.9 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1938 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 30 (2020) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 000320457404560 |