Cc Road over Trib. To Big Creek
Good Condition63 years old30 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Gove |
| Location | 1.5s 0.4e Of Grinnell |
| Carries | Cc Road |
| Crosses | Trib. To Big Creek |
| Coordinates | 39.10442, -100.62367 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 20.7 ft (6.3 m) |
| Max Span | 9.8 ft (3 m) |
| Deck Width | 30.5 ft (9.3 m) |
| Deck Area | 58.6 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1963 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 30 (2020) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 000320465104240 |