Cc Road over North Fork Big Creek
Good Condition63 years old30 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Gove |
| Location | 0.5s 4.3w Of Grainfield |
| Carries | Cc Road |
| Crosses | North Fork Big Creek |
| Coordinates | 39.10430, -100.54814 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 24.9 ft (7.6 m) |
| Max Span | 11.8 ft (3.6 m) |
| Deck Width | 27.6 ft (8.4 m) |
| Deck Area | 63.8 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1963 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 30 (2020) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 000320473304240 |