P Terr. (west) over Trib. To S. Fork Solomon
Fair Condition56 years old100 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Graham |
| Location | 0.1s 0.3w Of Hill City |
| Carries | P Terr. (west) |
| Crosses | Trib. To S. Fork Solomon |
| Coordinates | 39.35484, -99.85122 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 51.2 ft (15.6 m) |
| Max Span | 7.9 ft (2.4 m) |
| Deck Width | 26.6 ft (8.1 m) |
| Deck Area | 126.4 sq m |
| Main Spans | 6 |
| Year Built | 1970 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 100 (2020) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000330549703887 |