E Prout ST over Trib. To S. Fork Solomon
Fair Condition96 years old150 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Graham |
| Location | North Hill City |
| Carries | E Prout ST |
| Crosses | Trib. To S. Fork Solomon |
| Coordinates | 39.37186, -99.84027 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 24.6 ft (7.5 m) |
| Max Span | 11.5 ft (3.5 m) |
| Deck Width | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Area | 73.5 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1930 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 150 (2020) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 000330551403865 |