P Terr. (east) over South Fork Solomon River
Fair Condition51 years old100 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Graham |
| Location | 2.0e 0.5s Of Hill City |
| Carries | P Terr. (east) |
| Crosses | South Fork Solomon River |
| Coordinates | 39.35788, -99.79698 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 278.9 ft (85 m) |
| Max Span | 59.7 ft (18.2 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 722.5 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1975 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 100 (2020) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000330555603885 |