W Road (east) over Trib. To Spring Creek
Fair Condition61 years old50 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Graham |
| Location | 5.5n 5.5e Of Hill City |
| Carries | W Road (east) |
| Crosses | Trib. To Spring Creek |
| Coordinates | 39.45218, -99.74368 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 65.9 ft (20.1 m) |
| Max Span | 30.5 ft (9.3 m) |
| Deck Width | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Area | 146.7 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1965 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (2020) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 000330561303760 |