340 AVE (north) over Spring Creek
Good Condition44 years old40 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Graham |
| Location | 1.4w 5.5n Of Bogue |
| Carries | 340 AVE (north) |
| Crosses | Spring Creek |
| Coordinates | 39.43731, -99.71365 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 102.0 ft (31.1 m) |
| Max Span | 39.7 ft (12.1 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 245.7 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1982 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 40 (2020) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000330565003780 |