P Terr. (east) over Wild Horse Creek
Good Condition44 years old80 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Graham |
| Location | 1.0w Of Bogue |
| Carries | P Terr. (east) |
| Crosses | Wild Horse Creek |
| Coordinates | 39.35782, -99.70921 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 109.6 ft (33.4 m) |
| Max Span | 42.0 ft (12.8 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 263.9 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1982 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 80 (2020) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000330565303885 |