O Road (east) over Wild Horse Creek
Fair Condition61 years old30 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Graham |
| Location | 1.4s 1.4w Of Bogue |
| Carries | O Road (east) |
| Crosses | Wild Horse Creek |
| Coordinates | 39.33606, -99.71616 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 100.1 ft (30.5 m) |
| Max Span | 31.8 ft (9.7 m) |
| Deck Width | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Area | 222.7 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1965 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 30 (2020) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 000330565003920 |