Fox DR over East Twin Creek
Fair Condition91 years old25 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Lincoln |
| Location | 4.5s 1.0e Of Sylvan Grove |
| Carries | Fox DR |
| Crosses | East Twin Creek |
| Coordinates | 38.94326, -98.37112 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 24.9 ft (7.6 m) |
| Max Span | 22.0 ft (6.7 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 60.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1935 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 25 (2022) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 000530709204460 |