Fox Drive over Unnamed Stream
Fair Condition26 years old15 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Lincoln |
| Location | 6.0s 0.1e Of Vesper |
| Carries | Fox Drive |
| Crosses | Unnamed Stream |
| Coordinates | 38.94389, -98.28014 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 24.6 ft (7.5 m) |
| Max Span | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Width | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Area | 54.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2000 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 15 (2022) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 000530719104460 |