130th Road over Unnamed Stream
Fair Condition87 years old35 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Lincoln |
| Location | 4.0s 0.9e Of Vesper |
| Carries | 130th Road |
| Crosses | Unnamed Stream |
| Coordinates | 38.97358, -98.26155 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Masonry |
| Design | Culvert |
| Total Length | 29.9 ft (9.1 m) |
| Max Span | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Width | 28.2 ft (8.6 m) |
| Deck Area | 78.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1939 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 35 (2022) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is on the National Register of Historic Places |
| Structure Number | 000530721104420 |