Deer DR over Unnamed Stream
Poor Condition96 years old25 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Lincoln |
| Location | 6.8w 1.0s Of Westfall |
| Carries | Deer DR |
| Crosses | Unnamed Stream |
| Coordinates | 38.91389, -98.14222 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 25.9 ft (7.9 m) |
| Max Span | 10.8 ft (3.3 m) |
| Deck Width | 24.6 ft (7.5 m) |
| Deck Area | 59.2 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1930 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 25 (2022) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 000530733604500 |