200th RD over West Elkhorn Creek
Poor Condition96 years old30 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Lincoln |
| Location | 7.0s 0.5e Of Lincoln |
| Carries | 200th RD |
| Crosses | West Elkhorn Creek |
| Coordinates | 38.92948, -98.13287 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 3 (Serious) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 4 (Poor) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Truss - Thru |
| Total Length | 53.1 ft (16.2 m) |
| Max Span | 49.9 ft (15.2 m) |
| Deck Width | 20.7 ft (6.3 m) |
| Deck Area | 102.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1930 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 30 (2022) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 000530735004468 |