Fox DR over Brush Creek
Fair Condition32 years old40 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Lincoln |
| Location | 2.8w 1.0n Of Westfall |
| Carries | Fox DR |
| Crosses | Brush Creek |
| Coordinates | 38.94346, -98.06481 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 35.1 ft (10.7 m) |
| Max Span | 16.4 ft (5 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 91.0 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1994 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 40 (2022) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000530741704460 |