240th RD over Brush Creek
Fair Condition91 years old35 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Lincoln |
| Location | 2.0w 3.8s Of Shady Bend |
| Carries | 240th RD |
| Crosses | Brush Creek |
| Coordinates | 38.96067, -98.05869 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 4 (Poor) |
| Culvert | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Masonry |
| Design | Culvert |
| Total Length | 45.9 ft (14 m) |
| Max Span | 19.7 ft (6 m) |
| Deck Width | 26.6 ft (8.1 m) |
| Deck Area | 113.4 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1935 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 35 (2022) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 000530743004428 |