Yuma DR over Unnamed Stream
Fair Condition91 years old40 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Lincoln |
| Location | 1.8n 0.2w Of Barnard |
| Carries | Yuma DR |
| Crosses | Unnamed Stream |
| Coordinates | 39.21922, -98.06050 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 4 (Poor) |
| Culvert | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 21.0 ft (6.4 m) |
| Max Span | 9.8 ft (3 m) |
| Deck Width | 24.6 ft (7.5 m) |
| Deck Area | 48 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1935 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 40 (2022) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 000530743204080 |