Wolf Lane over West Branch Third Creek
Poor Condition37 years old40 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Lincoln |
| Location | 0.8n 0.7e Of Barnard |
| Carries | Wolf Lane |
| Crosses | West Branch Third Creek |
| Coordinates | 39.20107, -98.02397 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 3 (Serious) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 22.3 ft (6.8 m) |
| Max Span | 21.7 ft (6.6 m) |
| Deck Width | 24.6 ft (7.5 m) |
| Deck Area | 51 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1989 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 40 (2022) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000530745904102 |