Colt DR over Unnamed Stream
Poor Condition96 years old25 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Lincoln |
| Location | 2.0s Of Westfall |
| Carries | Colt DR |
| Crosses | Unnamed Stream |
| Coordinates | 38.90016, -98.01283 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 4 (Poor) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 27.9 ft (8.5 m) |
| Max Span | 12.5 ft (3.8 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 72.2 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1930 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 25 (2022) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 000530747404520 |