260th RD over Unnamed Stream
Fair Condition90 years old35 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Lincoln |
| Location | 5.4s Of Shady Bend |
| Carries | 260th RD |
| Crosses | Unnamed Stream |
| Coordinates | 38.93742, -98.02167 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 29.9 ft (9.1 m) |
| Max Span | 13.8 ft (4.2 m) |
| Deck Width | 24.3 ft (7.4 m) |
| Deck Area | 67.3 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1936 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 35 (2022) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 000530747004464 |