Rio Vista over SR 95
Good Condition40 years old600 vehicles/day
Location
| State | Arizona |
| County | La Paz |
| Location | 16.8 Mi N Of Jct SR 72 |
| Carries | Rio Vista |
| Crosses | SR 95 |
| Coordinates | 34.18430, -114.22300 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Single/Spread |
| Total Length | 170.9 ft (52.1 m) |
| Max Span | 168.0 ft (51.2 m) |
| Deck Width | 41.3 ft (12.6 m) |
| Deck Area | 656.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1986 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 600 (2022) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 3 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 02029 |