Local Rd. 10b over Trib. To Middle Creek
Good Condition43 years old40 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Linn |
| Location | 4.0w 0.6n Of Parker |
| Carries | Local Rd. 10b |
| Crosses | Trib. To Middle Creek |
| Coordinates | 38.33812, -95.06589 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 20.7 ft (6.3 m) |
| Max Span | 9.8 ft (3 m) |
| Deck Width | 25.6 ft (7.8 m) |
| Deck Area | 49.1 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1983 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 40 (2006) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000541065005286 |