Local Rd. 10c over Middle Creek
Good Condition19 years old15 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Linn |
| Location | 2.0w 1.0n Of Parker |
| Carries | Local Rd. 10c |
| Crosses | Middle Creek |
| Coordinates | 38.34439, -95.03013 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 20.3 ft (6.2 m) |
| Max Span | 9.8 ft (3 m) |
| Deck Width | 24.9 ft (7.6 m) |
| Deck Area | 47.1 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2007 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 15 (2006) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000541069005282 |