I 10 Sky Harb Ramp over 24th Street
Good Condition38 years old7,994 vehicles/day
Location
| State | Arizona |
| County | Maricopa |
| Location | 0.3 Mi E Jct I 10 |
| Carries | I 10 Sky Harb Ramp |
| Crosses | 24th Street |
| Coordinates | 33.43770, -112.03440 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Single/Spread |
| Total Length | 146.0 ft (44.5 m) |
| Max Span | 142.1 ft (43.3 m) |
| Deck Width | 37.4 ft (11.4 m) |
| Deck Area | 507.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1988 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 7,994 (2020) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 7 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 02031 |