I 10 Sky Harb Ramp over 24th Street
Good Condition38 years old8,542 vehicles/day
Location
| State | Arizona |
| County | Maricopa |
| Location | 0.3 Mi E Jct I 10 |
| Carries | I 10 Sky Harb Ramp |
| Crosses | 24th Street |
| Coordinates | 33.43770, -112.03470 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Single/Spread |
| Total Length | 144.0 ft (43.9 m) |
| Max Span | 140.1 ft (42.7 m) |
| Deck Width | 37.7 ft (11.5 m) |
| Deck Area | 504.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1988 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 8,542 (2020) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 7 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 722 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 02032 |