Local Rd. 4 over Trib. To Middle Creek
Good Condition53 years old40 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Linn |
| Location | 2.5n Of Parker |
| Carries | Local Rd. 4 |
| Crosses | Trib. To Middle Creek |
| Coordinates | 38.36695, -94.99196 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 122.4 ft (37.3 m) |
| Max Span | 47.9 ft (14.6 m) |
| Deck Width | 25.3 ft (7.7 m) |
| Deck Area | 287.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1973 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 40 (2006) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000541073005245 |