Minor Col 1 over Middle Creek
Good Condition50 years old25 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Linn |
| Location | 3.0n 0.5e Of Parker |
| Carries | Minor Col 1 |
| Crosses | Middle Creek |
| Coordinates | 38.37487, -94.98011 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 132.9 ft (40.5 m) |
| Max Span | 51.5 ft (15.7 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 319.9 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1976 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 25 (2006) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000541073505240 |