Local Rd. 18a1 over Trib. To Davis Creek
Good Condition41 years old20 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Linn |
| Location | 2.5s 3.0e Of Parker |
| Carries | Local Rd. 18a1 |
| Crosses | Trib. To Davis Creek |
| Coordinates | 38.29355, -94.93639 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 44.0 ft (13.4 m) |
| Max Span | 13.8 ft (4.2 m) |
| Deck Width | 25.6 ft (7.8 m) |
| Deck Area | 104.5 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1985 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 20 (2006) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000541079005346 |