Local Rd. 18a over Trib. To Goodrich Creek
Poor Condition41 years old25 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Linn |
| Location | 0.5e Of Goodrich |
| Carries | Local Rd. 18a |
| Crosses | Trib. To Goodrich Creek |
| Coordinates | 38.28765, -94.98652 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Channel/Waterway | 4 (Poor) |
| Culvert | 4 (Poor) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 29.9 ft (9.1 m) |
| Max Span | 13.8 ft (4.2 m) |
| Deck Width | 25.6 ft (7.8 m) |
| Deck Area | 71.0 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1985 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 25 (2006) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000541073305360 |