Red Rock Rd.15.70 over Drain
Fair Condition56 years old24 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Reno |
| Location | 2.0s Of Abbyville |
| Carries | Red Rock Rd.15.70 |
| Crosses | Drain |
| Coordinates | 37.94117, -98.20017 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 31.5 ft (9.6 m) |
| Max Span | 15.1 ft (4.6 m) |
| Deck Width | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Area | 70.1 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1970 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 24 (2021) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000780725705840 |