Fairview RD over Trib. To Salt Creek
Fair Condition63 years old15 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Reno |
| Location | 0.5n 2.3e Of Abbyville |
| Carries | Fairview RD |
| Crosses | Trib. To Salt Creek |
| Coordinates | 37.97621, -98.16072 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 45.9 ft (14 m) |
| Max Span | 22.0 ft (6.7 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 110.6 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1963 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 15 (2021) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000780731005786 |