Minor 7272315 over Salt Creek Trib
Good Condition10 years old370 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Reno |
| Location | 6.0n Of Abbyville |
| Carries | Minor 7272315 |
| Crosses | Salt Creek Trib |
| Coordinates | 38.05994, -98.19739 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 41.0 ft (12.5 m) |
| Max Span | 37.7 ft (11.5 m) |
| Deck Width | 28.2 ft (8.6 m) |
| Deck Area | 107.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2016 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 370 (2021) |
| Truck Traffic | 11% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000780727005669 |