Bone Springs Road over Trib. To Salt Creek
Good Condition34 years old4 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Reno |
| Location | 6.1n 0.7w Of Abbyville |
| Carries | Bone Springs Road |
| Crosses | Trib. To Salt Creek |
| Coordinates | 38.06023, -98.21590 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 23.6 ft (7.2 m) |
| Max Span | 22.0 ft (6.7 m) |
| Deck Width | 27.6 ft (8.4 m) |
| Deck Area | 60.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1992 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4 (2021) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000780725005668 |